Skip to content

274-276 Goldsmith Ave

Newark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2022

Property Information

Block3719.04
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,620
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,500
11%
Improvement Value:$149,600
89%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,393+2.0%
2024$6,267-0.2%
2023$6,277-1.7%
2022$6,388+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 20180, Page 15672Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 12522, Page 8529Recorded11/3/2014

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4545, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1952