Skip to content

255-257 Vassar Ave

Newark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block3719.04
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,556
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
13%
Improvement Value:$108,300
87%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,750+2.0%
2024$4,656-0.2%
2023$4,664-1.7%
2022$4,746+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,556DeedBook 20211, Page 49187

Property Built

Built

Year Built: 1952