Skip to content

233-235 Keer AveNewark, NJ 07112

Built 1962

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 4, 2019

Property Information

Block3720.01
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
16%
Improvement Value:$153,800
84%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,982+2.0%
2024$6,845-0.2%
2023$6,856-1.7%
2022$6,977+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft2,720DeedBook 20190, Page 40806

Property Built

Built

Year Built: 1962