Skip to content

282 Aldine StNewark, NJ 07112

Built 2009

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 16, 2011

Property Information

Block3720.02
Lot6.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,149
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
9%
Improvement Value:$270,400
91%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,352+2.0%
2024$11,128-0.2%
2023$11,146-1.7%
2022$11,343+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft5,149DeedBook 12304, Page 2471

Property Built

Built

Year Built: 2009