Skip to content

284 Aldine StNewark, NJ 07112

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block3720.02
Lot6.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,149
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
10%
Improvement Value:$264,100
90%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,112+2.0%
2024$10,893-0.2%
2023$10,911-1.7%
2022$11,104+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft5,149DeedBook 20220, Page 96652

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$565,000

To:

DeedBook 6394, Page 755