Skip to content

305-307 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block3721.01
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,173
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,900
17%
Improvement Value:$160,500
83%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,355+2.0%
2024$7,210-0.2%
2023$7,222-1.7%
2022$7,349+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 20250, Page 9545

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft2,173DeedBook 20200, Page 88270Recorded9/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952