Skip to content

327-329 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1952
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2020

Property Information

Block3721.01
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,641
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
14%
Improvement Value:$192,500
86%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$4,376+5.7%
2010$4,140+4.7%
2009$3,956+0.0%
2008$3,956+8.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952