Skip to content

77-79 Summit AveNewark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2026

Property Information

Block3721
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,863
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
15%
Improvement Value:$166,100
85%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,401+2.0%
2024$7,255-0.2%
2023$7,266-1.7%
2022$7,395+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft4,524DeedBook 20181, Page 4023

Property Built

Built

Year Built: 1927