Skip to content

392-394 Leslie StNewark, NJ 07112

Built 1932
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block3724.02
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,272
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
5%
Improvement Value:$404,100
95%
Total Assessment$425,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,178+266.5%
2024$4,414-0.2%
2023$4,421-1.7%
2022$4,499+1.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-006832-25

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$940,000

To:

Sq Ft5,272DeedBook 20250, Page 48290

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft5,280DeedBook 20190, Page 35978Recorded4/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1932