Skip to content

382-384 Leslie StNewark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block3724.02
Lot91
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,617
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
7%
Improvement Value:$264,100
93%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+2.0%
2024$10,547+81.6%
2023$5,806-1.7%
2022$5,909+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft4,617DeedBook 20220, Page 42678

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,795DeedBook 20211, Page 6181Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6038, Page 267

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5954, Page 859

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5586, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1932