Skip to content

250 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block3726.01
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,167
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
10%
Improvement Value:$269,800
90%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,401+2.0%
2024$11,177-0.2%
2023$11,195-1.7%
2022$11,392+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft3,167DeedBook 20180, Page 88506

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft3,167DeedBook 20160, Page 16384Recorded2/26/2016

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 12396, Page 7928

Property Built

Built

Year Built: 1927