Skip to content

292-296 Chancellor AveNewark, NJ 07112

Other School

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2009

Property Information

Block3727
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage468
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
41%
Improvement Value:$174,200
59%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$9,154+5.0%
2015$8,717+62.8%
2014$5,354+3.7%
2013$5,162+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6127, Page 186