Skip to content

51 Bayview Ave(Block 3728.01 Lot 13)Newark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Oct 10, 2012

Property Information

Block3728.01
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,502
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,900
18%
Improvement Value:$113,400
82%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,260+2.0%
2024$5,156-0.2%
2023$5,164-1.7%
2022$5,255+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft3,502DeedBook 12416, Page 6206

Property Sale

Sale
$303,100
DeedBook 6251, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1952