Skip to content

27 Stecher St

Newark, NJ 07112

Built 1967

Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block3731.01
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2SFAG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,574
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
16%
Improvement Value:$141,700
84%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,408+2.0%
2024$6,282-0.2%
2023$6,292-1.7%
2022$6,403+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967