Skip to content

271-273 Wainwright St

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2013

Property Information

Block3733
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,931
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
11%
Improvement Value:$169,100
89%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,191+2.0%
2024$7,050-0.2%
2023$7,061-1.7%
2022$7,186+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 6308, Page 810

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6215, Page 813

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5955, Page 50

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5911, Page 250

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 5421, Page 381

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4900, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1927