Skip to content

277 Wainwright St

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block3733
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,446
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,500
10%
Improvement Value:$162,000
90%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,864+2.0%
2024$6,729-0.2%
2023$6,740-1.7%
2022$6,859+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$685,000

To:

Sq Ft2,446DeedBook 20250, Page 50495

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft2,446DeedBook 20160, Page 53565Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 12057, Page 6510

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5673, Page 567

Property Sale

Sale
$7,928
DeedBook 5612, Page 717

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 5092, Page 114

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 4698, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1927