Skip to content

287-289 Wainwright St

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2016

Property Information

Block3733
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
13%
Improvement Value:$121,900
87%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,305+2.0%
2024$5,201-0.2%
2023$5,209-1.7%
2022$5,301+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 6379, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1927