Skip to content

256-258 Schley St

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3733
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,549
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
12%
Improvement Value:$152,800
88%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,572+2.0%
2024$6,442-0.2%
2023$6,452-1.7%
2022$6,566+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927