Skip to content

230 Schley St

Newark, NJ 07112

Built 1926

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Jul 29, 1994

Property Information

Block3733
Lot91
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,432
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
11%
Improvement Value:$161,600
89%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,906+2.0%
2024$6,770-0.2%
2023$6,781+2.0%
2022$6,651+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000

To:

Sq Ft4,432DeedBook 5328, Page 902

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4925, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1926