Skip to content

383 Wainwright St

Newark, NJ 07112

Built 1962

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block3737.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,278
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
15%
Improvement Value:$166,100
85%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,431+2.0%
2024$7,285-0.2%
2023$7,296-1.7%
2022$7,425+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,278DeedBook 20171, Page 2482Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5850, Page 104

Property Sale

Sale
$21,950
DeedBook 4650, Page 1048

Property Built

Built

Year Built: 1962