Skip to content

727-739 Frelinghuysen AveNewark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block3745
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage486
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,500
31%
Improvement Value:$688,500
69%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,030+2.0%
2024$37,280-0.2%
2023$37,340-63.5%
2022$102,357+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft486DeedBook 20200, Page 82419

Property Sale

SaleMulti
$650,000

From:

To:

Sq Ft486DeedBook 20160, Page 34284Recorded4/21/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$1,045,000
DeedBook 12056, Page 6721