Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
813-821 Frelinghuysen Ave
Newark, NJ 07114
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2010
Property Information
Block3753
Lot27.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118
Building Details
Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.53
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$263,000
43%
Improvement Value:$348,700
57%
Total Assessment$611,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $23,263 | +2.0% |
| 2024 | $22,804 | -0.2% |
| 2023 | $22,841 | -1.7% |
| 2022 | $23,245 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.