Skip to content

903-905 Frelinghuysen AveNewark, NJ 07114

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$4,298,400
Last Sale Date
Aug 24, 2024

Property Information

Block3757
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
83%
Improvement Value:$17,500
17%
Total Assessment$101,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,849+2.0%
2024$3,773-0.2%
2023$3,779-1.7%
2022$3,846+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,298,400

To:

DeedBook 20240, Page 52626