Skip to content

600 South Orange Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block4003
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
98%
Improvement Value:$500
2%
Total Assessment$25,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$970+2.0%
2024$951-89.2%
2023$8,838-1.7%
2022$8,995+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 20180, Page 37181

Property Sale

Sale
$350
DeedBook 12135, Page 6107

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5397, Page 928

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4966, Page 999