Skip to content

612 South Orange Ave

Newark, NJ 07106

Built 1907
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block4004
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$48,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$1,820+1.8%
2020$1,787+3.7%
2019$1,723+3.5%
2018$1,665+9.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 27728Recorded3/31/2016

Property Sale

Sale
$120,932
DeedBook 12408, Page 6215

Property Sale

Sale
$120,932
DeedBook 6306, Page 359

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4983, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1907