Skip to content

90 S Devine St

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block4008
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
8%
Improvement Value:$255,100
92%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,514+2.0%
2024$5,406-0.2%
2023$5,414-1.7%
2022$5,510+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,290DeedBook 20230, Page 52252

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 20220, Page 24625Recorded3/14/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 12035, Page 376

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5155, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1907