Skip to content

68 S Devine St

Newark, NJ 07106

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block4009
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,056
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,600
8%
Improvement Value:$110,400
92%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,314+2.1%
2024$4,224-0.2%
2023$4,231-1.8%
2022$4,310+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 5309, Page 872

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 5029, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1900