Skip to content

16 Vailsburg Ter

Newark, NJ 07106

Built 1947

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block4022.01
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,611
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
12%
Improvement Value:$120,300
88%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,537+2.0%
2024$3,467-0.2%
2023$3,473-1.7%
2022$3,534+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,611DeedBook 20240, Page 23737

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 12438, Page 4352

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4806, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1947