Skip to content

209-215 Warren St

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2001

Property Information

Block402
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description45% RATABLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,800
3%
Improvement Value:$5,942,200
97%
Total Assessment$6,125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$232,934+2.0%
2024$228,340-0.2%
2023$228,708-1.7%
2022$232,750+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5624, Page 66

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5179, Page 892

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5089, Page 408

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4675, Page 815