Skip to content

178 Isabella Ave

Newark, NJ 07106

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block4033.01
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$10,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$361+4.0%
2017$347+6.7%
2016$326+5.0%
2015$310-19.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$109,909
DeedBook 5048, Page 779