Skip to content

70-72 Vermont Ave

Newark, NJ 07106

Built 1924

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block4035
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,050
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
6%
Improvement Value:$272,900
94%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,055+2.0%
2024$10,837+101.8%
2023$5,369-1.7%
2022$5,464+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft4,050DeedBook 20220, Page 62225

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5679, Page 406

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5620, Page 658

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5076, Page 142

Property Sale

Sale
$51,800
DeedBook 5041, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1924