Skip to content

25 Isabella Ave

Newark, NJ 07106

Built 2005

Last Sale Price
$293,500
Last Sale Date
Dec 22, 2004

Property Information

Block4035
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,422
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
9%
Improvement Value:$165,000
91%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,895+2.0%
2024$6,759-0.2%
2023$6,770-1.7%
2022$6,889+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$293,500

To:

Sq Ft3,422DeedBook 6143, Page 496

Property Sale

Sale
$2,750

Property Sale

Sale
$2,750

Property Sale

Sale
$2,750
DeedBook 5123, Page 10

Property Sale

Sale
$29,000