Skip to content

902 18th AveNewark, NJ 07106

Church/Charitable

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 25, 2011

Property Information

Block4041.01
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage286
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
22%
Improvement Value:$207,900
78%
Total Assessment$267,300

Sale
$150,000

To:

Sq Ft286DeedBook 12321, Page 8589

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4932, Page 28