Skip to content

156 West End AveNewark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Apr 8, 1992

Property Information

Block4042.01
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,780
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
12%
Improvement Value:$130,700
88%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,647+2.0%
2024$5,536-0.2%
2023$5,545-1.7%
2022$5,643+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000

To:

Sq Ft3,780DeedBook 5210, Page 914

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5061, Page 607

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 4639, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1952