Skip to content

71-73 Carolina Ave

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2010

Property Information

Block4042.01
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,036
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
12%
Improvement Value:$132,100
88%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,701+2.0%
2024$5,588-0.2%
2023$5,597-1.7%
2022$5,696+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 4544, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1952