Skip to content

250 West End Ave

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$72,100
Last Sale Date
Jun 1, 2000

Property Information

Block4043.02
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,300
20%
Improvement Value:$82,900
80%
Total Assessment$103,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,925+2.0%
2024$3,847-0.2%
2023$3,853-1.7%
2022$3,922+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$72,100

To:

Sq Ft1,056DeedBook 5700, Page 785

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 4543, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1952