Skip to content

134 Carolina Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$194,500
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block4047
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,441
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,200
71%
Improvement Value:$6,200
29%
Total Assessment$21,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$814+2.0%
2024$798-0.2%
2023$799-1.7%
2022$813-47.4%
Property History

Property Sale

Sale
$194,500

To:

Sq Ft1,441DeedBook 61323, Page 137

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5893, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1925