Skip to content

192-194 Sunset Ave

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$24,500
Last Sale Date
Dec 1, 1977

Property Information

Block4050.01
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,500
16%
Improvement Value:$97,400
84%
Total Assessment$115,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,408+2.0%
2024$4,321-0.2%
2023$4,328-1.7%
2022$4,404+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$24,500

To:

Sq Ft1,450DeedBook 4589, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1952