Skip to content

199-201 Alexander St

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block4050.01
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,070
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,400
8%
Improvement Value:$207,700
92%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+2.0%
2024$8,429+2.9%
2023$8,193-1.8%
2022$8,342+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 4534, Page 1051

Property Built

Built

Year Built: 1952