Skip to content

84-86 Lindsley Ave

Newark, NJ 07105

Built 1952

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
May 13, 2003

Property Information

Block4050.01
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,366
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
17%
Improvement Value:$95,900
83%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,385+2.0%
2024$4,298-0.2%
2023$4,305-1.7%
2022$4,381+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$109,000

To:

Sq Ft2,366DeedBook 5987, Page 943

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5805, Page 311

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5687, Page 219

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4527, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1952