Skip to content

180-182 Sunset Ave

Newark, NJ 07106

Built 1962

Last Sale Price
$138,700
Last Sale Date
Oct 18, 2001

Property Information

Block4050.01
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
14%
Improvement Value:$119,300
86%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,275+2.0%
2024$5,171-0.2%
2023$5,179-1.7%
2022$5,271+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$138,700

To:

Sq Ft1,630DeedBook 5842, Page 643

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5825, Page 879

Property Sale

Sale
$80,400
DeedBook 5131, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1962