Skip to content

41-43 West End Ave

Newark, NJ 07106

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2017

Property Information

Block4052
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,637
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,800
15%
Improvement Value:$101,800
85%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,548+2.0%
2024$4,459-0.2%
2023$4,466-1.7%
2022$4,545+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,500
DeedBook 6150, Page 946

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5605, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1877