Skip to content

16 Alexander St

Newark, NJ 07106

Built 1990

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block4057
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,416
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
6%
Improvement Value:$296,400
94%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,979+2.0%
2024$11,743-0.2%
2023$11,762+12.6%
2022$10,450+49.4%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,416DeedBook 20230, Page 28940

Property Sale

Sale
$379,900
Sq Ft2,416DeedBook 20200, Page 35416Recorded4/7/2020

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6163, Page 933

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 6131, Page 893

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5845, Page 725

Property Sale

Sale
$35,100
DeedBook 5812, Page 485

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5664, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$28,900
DeedBook 4882, Page 424