Skip to content

112-114 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block4063.01
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,672
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,400
18%
Improvement Value:$81,500
82%
Total Assessment$99,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,799+2.0%
2024$3,724-0.2%
2023$3,730-1.7%
2022$3,796+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft3,672DeedBook 20171, Page 13075Recorded12/29/2017

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 12383, Page 2514

Property Built

Built

Year Built: 1942