Skip to content

132 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block4063.01
Lot79
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,346
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
12%
Improvement Value:$125,300
88%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,408+2.0%
2024$5,301-0.2%
2023$5,310-1.7%
2022$5,404+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5348, Page 118

Property Sale

Sale
$41,100
DeedBook 4500, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1962