Skip to content

192-194 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Built 1909

Last Sale Price
$35,500
Last Sale Date
Dec 11, 1992

Property Information

Block4075
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,936
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
18%
Improvement Value:$82,900
82%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,830+2.0%
2024$3,754-0.2%
2023$3,760-1.7%
2022$3,827+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$35,500

To:

Sq Ft3,936DeedBook 5240, Page 391

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 5228, Page 680

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4582, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1909