Skip to content

308-310 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1962

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 15, 1993

Property Information

Block4079.01
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,900
14%
Improvement Value:$99,000
86%
Total Assessment$114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+2.0%
2024$4,283-0.2%
2023$4,290-1.7%
2022$4,366+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft2,544DeedBook 5246, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1962