Skip to content

5 Crescent CtNewark, NJ 07106

Built 1967

Last Sale Price
$55,500
Last Sale Date
Mar 31, 1980

Property Information

Block4079.01
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
14%
Improvement Value:$121,000
86%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,351+2.0%
2024$5,245-0.2%
2023$5,254-1.7%
2022$5,347+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,500

To:

Sq Ft2,080DeedBook 4677, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1967