Skip to content

26-28 Crescent Ct

Newark, NJ 07106

Built 1967

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block4079.01
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
11%
Improvement Value:$213,000
89%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,093+2.0%
2024$8,914-0.2%
2023$8,928-1.7%
2022$9,086+61.8%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,656DeedBook 20230, Page 34768

Property Sale

Sale
$330,500

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 20180, Page 82959Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 20180, Page 31867Recorded4/13/2018

Property Sale

Sale
$110,375
DeedBook 5945, Page 818

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4765, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1967