Skip to content

347 Chapman St

Newark, NJ 07106

Built 1957

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Oct 15, 1979

Property Information

Block4089.01
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,743
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
16%
Improvement Value:$125,300
84%
Total Assessment$149,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,689+2.0%
2024$5,577-0.2%
2023$5,586-1.7%
2022$5,685+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$37,500

To:

Sq Ft1,743DeedBook 4660, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1957